פעילות בדרום

פעילות תיירותית

תיירות עתיד במידבר מתמחה  בתיירות תוכן קהילתית. תיירות שמאפשרת לטעום לגעת לטעום להתרגש. תיירות של מפגש חוויתי עם הקסם הירוחמי , תיירות של העצמה קהילתית בה הקהילה מביאה לקדמת הבמה סיפורים שחשוב שיסופרו.

תיירות קהילתית הנה ענף חדש ומתפתח. ייחודו של תחום זה נמצא בפוטנציאל הכפול – הפוטנציאל התיירותי-עסקי והפוטנציאל החברתי הפוטנציאל התיירותי-עסקי טמון בכך שבענף התיירות מתחזקת המגמה של  Slow Tourism ויותר ויותר תיירים מבקשים להכיר לעומק את הסביבה האנושית בה הם מבקרים. הפוטנציאל החברתי נמצא בכך שהתיירות היא מקפצה להעצמה  קהילתית ואישית . מדובר על תיירות מהנה ומרגשת  שכולם יוצאים נשכרים ממנה. הלקוחות, הספקים, החברה והסביבה.. אנו מדריכים בשפות עברית אנגלית ורוסית.


בואו לשמוע את הסיפור הירוחמי, ומה יש לירוחם ואנשיה להציע. אתם מוזמנים לצלול פנימה לאתר  ולראות את  שפע הפעילויות שאנו מציעים לקבוצות למשפחות 

להזמנות ובירורים:
המבשלות של ירוחם

המבשלות של ירוחם הינו פרויקט חברתי, במסגרתו מארחות נשות ירוחם בבתיהן, לחוויה בלתי נשכחת של ריחות, צבעים, וטעמים.

 

אנו מזמינים אתכם לארוחה עשירה של מעדנים אתניים באירוח ביתי וסיפורים מן הישוב, בליווי של מנחי העמותה, לחוויה אנושית, תרבותית וקולינארית עשירה.

עתיד במידבר - המבשלות של ירוחם
מכתש אגם ירוחם
"בין המכתש לאגם" - סיורים מודרכים

סיור הכלל טבע, היסטוריה ותצפיות באזור ירוחם: מהאגם ובאר הגר, דרך העיר ועד למכתש הקטן.

סיור המשלב נוף אנושי עם נוף מפתיע של מים, צמחיה, היסטוריה ומדבר באזור ירוחם. יש אפשרות לשלב רכיבת אופניים בסיור.

עתיד במדבר סיורים
עפיפון וחזון

מה הוא חזון ? מה ההבדל בין חזון לחלום . כיצד אני פועל למימוש החלום שלי? כיצד אני עף לשמיים אך נשאר עם רגליים באדמה? על כל זאת אנו עונים בסדנת עפיפוני חזון.

 

פעילות יצירתית בה באמצעים פשוטים המשתתפים יבנו עפיפון יכתבו עליו את  החזון או המשאלות שלהם ויפריחו אותו/ אותם  לשמיים. הדיון מתחיל בפעילות של בחירת כרטיסיות של  הגיגים ואמירות בנושא החזון. לאחר מכן בנייה של העפיפון תוך הטבעת החזון האישי בו, שיתוף עם אחרים . ו... הפרחת  העפיפון ..  לאחר ההפרחה נדון בנקודות ההשקה והדמיון הקיימים בין הפרחת חזון להפרחת עפיפון.

 

פעילות מהנה המאפשרת שיתוף חיבור ומחשבה בין חברי הקבוצה. מתאים מאוד למקומות עבודה. וקבוצות שרוצות להעמיק היכרות ולשוחח על DNA ארגוני בצורה מהנה ושונה.

עתיד במדבר עפיפון וחזון
עתיד במדבר לימוד קבוצתי
לימוד קבוצתי חווייתי

למה ניתנה תורה במדבר?

לימוד בחברותות  המבוצע בלב המדבר או בתצפית המדהימה של הר אבנון . לימוד העוסק בשאלות של זהות יהדות ורוחניות . השילוב של לימוד המקושר לטבע מעניק מימד  נוסף ללימוד הטקסטואלי. בלימוד זה נתנסה בחווית הלימוד בחברותא ונראה שהיהדות היא של כולנו. מפגש מעמיק מהנה הגורם לאדם לחשוב על ערכי ליבה.

ניהול ומנהיגות בראי המקורות

עיסוק בסוגיות של שיפור שירות, מנהיגות וטיפול בקונפליקטים דרך לימוד בית מדרשי של קטעים מהתנ"ך המשנה והתלמוד. התהליך של "הרחקת העדות" ועיסוק בשאלות מעולם אחר ומזמן אחר מאפשר דיון נקי ומפתיע בשאלות השעה של הארגון. התכנים נכתבו באוריינטציה משלבת של עולם התוכן של משאבי אנוש דרך מורשת ישראל. הנחייה של בעלי מקצוע בתחום.

ODT

שלל משימות קבוצתיות במרחב הפתוח לשיפור תקשורת ומיומנויות ניהול, פעילות מלהיבה ומגבשת לקבוצה, לאחר ותוך כדי הפעילות נבצע  ניתוח של התהליכים שעברה הקבוצה תוך מתן משמעות אקטואלית לחיי  היום יום של הארגון/קבוצה.

 

פאנל תושבים

מפגש עם דורות שונים של תושבים שהגיעו לירוחם . החל במפגש עם וותיק שמצא עצמו "חלוץ בעל כורחו" הוא מספר חוויות כואבות מימים ראשונים בהמון הומור תקווה ואופטימיות . מפגש מאלף, מצחיק, שזור אהבה וציונות.. דרך מפגש עם גרעיני ההתיישבות של הציונות הדתית, ונסיים בצעירים בני ירוחם שבוחרים לשוב ולקבוע את ביתם בירוחם . דרך מסלול זה ננסה להבין את ה"נס הירוחמי" וכיצד הוא רלוונטי לארגון שלכם.

משחקים חוויתיים

מחפשים את המקום

משחק משימות אינטראקטיבי בו נשלחות  קבוצות למסע חקר מרתק ברחבי ירוחם עם שאלות מנחות ומשימות מהנות   ברחבי ירוחם. המשחק מלווה בעבודה עם פלא-פונים . בחלק גדול מהמקומות סריקה של ברקוד תעלה דמות שתספר על המקום אליו הגיע הקבוצה. בסופו של המסע כל קבוצה מציגה את אשר למדה, ואנו עורכים ומקרינים וידאו קליפ שמורכב מתמונות וראיונות שנשלחו אלינו במהלך הסיור.

סדנת דרבוקות

יגאל דן, חבר בלהקת צלילי ראג, מכניס אותנו לעולם התיפוף והדרבוקה בניחוח הודי. החל מתיפוף על הגוף, דרך תרגילים ומשחקי מקצבים  ועד לליווי של שירה משותפת תוך הצצה למסורות הקהילה ההודית בירוחם.

מעגל מתופפים.JPG
עתיד במדבר בדואים אתיופים הכושים העבריים
היכרות עם השכנים

הצצה אל הכפרים הבדואים הלא ידועים

מפגש עם סלימה בדואית, אם לשבעה הנלחמת על שינוי מעמד האישה בכפר רחמה, כפר בדואי בלתי מוכר בפאתי ירוחם. בסיור זה נכיר את אורח החיים הבדואים . את השינויים העוברים על החברה הבדואית , ונתוודע אל הבעיות והמצוקות של תושבי ישראל הבדואים, כמו גם אל אישה, יזמית ואמיצה הנלחמת לחולל שינוי כנגד כל הסיכויים

פעילות מרתקת עם קהילת ביתא ישראל

מה אנו יודעים על יהדות אתיופיה, קהילת בית ישראל, על  החיים שם, על המסע לארץ ישראל ועל המפגש עם משאת נפשם, מדינת ישראל, ירושלים?

מפגש מרתק מרגש וסוחף עם מדריכים מעולים . אחים של  האיש שפרץ את המסלול בו עלו מאות אלפים  מאתיופיה לסודן ולישראל . (מנהיג, פעיל עלייה, וסוכן של המוסד- פרדה יזזאו אקלום).

מפגש עם סיפורה של קהילת ביתא ישראל, בבאר שבע.  ביקור בגלריה של עבודות יד דרכם נספר על החיים באתיופיה . הרצאה מרגשת ומרתקת .

ניתן לקיים סדנת יצירה בחמר עם הנשים היוצרות במרכז הקהילתי.

ניתן לשלב בביקור גם ארוחה אתיופית מסורתית.

ביקור בקהילת העבריים בדימונה

מה מביא קהילה של אפרו-אמריקאים לעשות את כל הדרך מאמריקה, לליבריה שבמערב אפריקה ומשם לדימונה עיירה קטנה בנגב הישראלי?

במילה אחת – התנ"ך.

אבל הסיפור הזה כמובן מורכב מהרבה יותר מילים. חברי הקהילה  מאמינים כי הם חלק מצאצאי עשרת השבטים שגלו מהארץ ולכן יש להם זיקה לארץ ישראל ולכתובים היהודיים, אך גם למוטיבים נוצריים. חברי קהילת העבריים מנהלים אורח חיים ייחודי טבעוני ובריא  והם מאוד מגובשים. בשנים האחרונות החלו חלק מהם להתנדב לשירות בצבא, מה שמעיד על מגמת שילוב שהולכת ומתחזקת.

בסיור מרתק זה  זה נחשף לסיפורה המופלא של קהילת העבריים  בדימונה ובנגב נכיר את כפר השלום ואת אורך החיים המרתק והייחודי של חברי הקהילה. ניתן להוסיף סדנאות ריקוד ומוזיקה וארוחה במטבח הטבעוני של הקהילה. 
 

מדעים ורובוטיקה בירוחם​

ירוחם הופכת בשנים האחרונות למעצמה של מדעים ורובוטיקה. מפגש עם יוזמי מהפכת החינוך ומפגש אם נציגי קבוצת הרובוטיקה יגרמו לכם לשנות את כל מה שידעתם וחשבתם על ירוחם על יזמות על חינוך ובני נוער.

הסיור כולל מפגש והסברים בסדנת הפעילות של נבחרת הרובוטיקה ו/ או במרכז המדעים.

אם בתחילתו של הסיור אנו מציגים את אין האונים של עולי שנות ה50 הרי שפרויקט הרובוטיקה מרחיב את מנעד החלומות של ילדי ירוחם ומעניק כלים להצלחה בכל אשר יבחרו . מבחנתנו זה נושא חשוב ומרגש בהבנת המהפכה שעברה ירוחם.

מדעים ורובוטיקה בירוחם