מה היא תיירות קהילתית
תיירות קהילתית הנה ענף חדש ומתפתח. ייחודו של תחום זה נמצא בפוטנציאל הכפול – הפוטנציאל התיירותי-עסקי והפוטנציאל החברתי.
הפוטנציאל התיירותי-עסקי טמון בכך שבענף התיירות מתחזקת המגמה של   Slow Tourismויותר ויותר תיירים מבקשים להכיר לעומק את הסביבה האנושית בה הם מבקרים.
הפוטנציאל החברתי טמון בפיתוח הקהילתי ותהליכי ההעצמה מהם נהנית הקהילה המארחת את התייר – החל מהגדלת ההיצע התעסוקתי וההגדלות ההכנסות לעסקים קטנים בישוב, דרך העצמה הזהותית לפרטים וקהילות החושפים את "אוצרותיהם" התרבותיים,  וכלה בשינוי סטריוטיפים שליליים
 
הישגי 'עתיד במדבר' בתחום תיירות התוכן הקהילתית
המספרים שהתיירות הקהילתית של 'עתיד מידבר' מציגה מחזקים את הכתוב לעיל ומעידים על הצלחה בסדרי גודל ארציים הממצבת את העמותה כברת הסמכה המובילה בתחום התיירות הקהילתית:
  • מעל 16 אלף מבקרים מהארץ ומחו"ל בשנת 2016.
  • יותר ממיליון ₪ הכנסות.
  • 19 מתושבי ירוחם מועסקים במסגרת התיירות הקהילתית של עתיד במידבר. הכנסה ממוצעת לעובד עומדת על כ–3000 ₪  ברוטו (ללא עלות מעביד). חלק מהעובדים היו נתמכי רווחה טרם תחילת עבודתם בעמותה.
  • מעל 20 עסקים מקומיים, בעיקר קטנים, מספקים שירותים באופן קבוע לפעילות התיירותית של העמותה. 
עמותת 'עתיד במידבר' פיתחה בירוחם, ברכמה וכעת גם בבאר שבע ובנתיבות את אחד ממערכי התיירות הקהילתית המפותחים ביותר בארץ. מגוון רחב של מוצרים תיירותיים מבוססי הון אנושי מקומי שמחד מייצרים אצל התייר ריגוש עד דמעות, השראה ערכית, הנאה קולונארית והרבה מאד כיף, ומאידך מביאים לפיתוח עסקים קטנים, להוצאת תושבים ממעגל נתמכי הרווחה וליכולת של קהילות להציג עצמן לחברה הישראלית באופן הנכון להן תוך חשיפת הנרטיב שלהן.‎‎