logo-bamidbar-heb 2

 

ניוזלטר – לחג פסח תשע"ז
ניסן תשע"ז / April 2017

 

מאז 1990, עתיד במידבר פועלת לחזק את החוסן החברתי של ישראל, לבנות את התשתית האנושית והתרבותית לפיתוח הנגב, לשפר את תדמיתה של ירוחם בעיני תושבים ומבקרים, לחזק גאווה מקומית ולעודד שימורם והפצתם של סיפורים ומנהגים מיוחדים. אנו עושים זאת ע"י קיום מפגשים ושת"פ סביב מכנה משותף של תרבות יהודית וישראלית, תוך שימוש באירועי תרבות, תיעוד קהילתי ותיירות קהילתית לבנות קהילה, ותוך הענקת חוויה מעשירה ובלתי נשכחת לתיירים מהארץ ומחו"ל!

 


 

בגיליון זה:
  • משולחנה של דבימדוע פסח עוד רלוונטי לנו היום
  • משולחנו של יואב: לגלות שאנו "סטרט-אפ חברתי"
  • עדכונים על תכניות: דוברי רוסית, פרויקט של קבוצת הנשים ירוחם-רכמה: קורס "תופרות עצמאות"
  • עדכונים על אירועים:סדר ט"ו בשבט,שירת הבקשות ב"שבת שירה",יום האשה הבינלאומית,קריאת מגילת אסתר "משפחתית".
  • הכירו את חברות הצוות החדשות:הודיה כלפון, ניבה בן שבת
  • שותפינו ותומכינו

 


 משולחנה של דבי:
debbie


חג פסח מתקרב שוב, ונדמה שחלק מהלקחים הנובעים מסיפור יציאת מצרים רלוונטיים ומחייבים היום יותר מתמיד, לא רק ליהודים. מדוע זכרון העבדות שחוו אבותינו ואמותינו במצרים נשמר במשך למעלה מ-3,000 שנה? כיצד חוויה עתיקה זו של סבל עדיין רלוונטי לנו היום? חוויה של סבל גדול, של להיות קרבן לאלימות נוראה, יכולה להוביל לנקמה, או להפגנת אלימות כלפי אחרים והפיכתם לקרבנות; ככלל, יהודים לא בחרו בנתיב הזה. תגובה אחרת עשויה להיות השכחה של מה שקרה, או אדישות כלפי הסבל של אחרים, ברגע שמצבך האישי השתפר; שוב, גם זו אינה הגישה הרווחת במסורת היהודית. התנ"ך בוחר בצורה ברורה בתגובה אחרת, שהיא בעצם קריאה לפעולה: אמפתיה עם ואחריות כלפי הגר והחלש ביותר בחברה. שלושים ושש פעמים בחמשת החומשים, מזהירה אותנו התורה לזכור שהיינו גרים בארץ מצרים, לזכור מה זה להיות פגיע, לא-מקובל, קורבן לזוממי רעה ולגחמות של ממשלה עוינת,  ומצווה עלינו להנתהג כלפי הגר בתוכנו בהוגנות, אהבה ורגישות-יתר.
יציאת מצרים עצמה, האירוע שהפך עבדים לבני חורין, יחידים ושבטים לאומה, היא המדיום שמעבירה מסר לא רק יהודי אלא אוניברסלי: אסור לכל אדם לשעבד בני אדם אחרים, אסור להשלים עם העבדות. המצב הקיומי של בני ובנות אנוש הוא חירות, ומשימתנו בחג הפסח לשחרר את עצמנו מכל מה שמשעבד אותנו – הרגלים רעים, כעס, כסף, מעמד, רכוש, דעותיהם של אחרים. אולם אנו מפספסים נקודה חשובה אם נישאר רק ברמה של מסע אישי או פסיכולוגי; פסח גם מדרבן לפעול לשפר את המצב של הגר והזר היום, ב"כאן ועכשיו" של כל אחד ואחת מאיתנו. הציווי המאתגר שכל יהודי/ה חייב/ת לראות עצמו/ה – או בנוסח יהודי המזרח – להראות את עצמו/ה – כלומר, להתנהג, כאילו הם נגאלו באופן אישי ממצרים – יש לו השלכות על מה אנו עושים בחברה שלנו, לא רק מה אנו מרגישים, על מה שאנו עוללים לגר ולא רק כיצד אנו מתייחסים כלפיו. לאור המגמות הגלובליות של לאומנות ושנאת זרים, הציווים היהודים והאנושיים הללו הם נוקבים ועוצמתיים במיוחד. ניסן הוא החודש הראשון בלוח השנה העברי כי הכל מתחיל בחירות – אבל גם באמפתיה ואחריות ל"זרים" בחיינו, כיחידים וכאומה. אלו יכולים להיות עובדים זרים, מיעוטים, עולים חדשים – כל מי שמצבם מהדהד ולו במעט את מצב אבותינו במצרים לפני 3300 שנה – וגם כאלה אשר חווים הדרה, עושק, הקטנה ודה-לגיטימציה, אלה שאין להם גיבוי של "ממסד" להגן עליהם או לקדם אותם. במובן הזה, עתיד במידבר פועלת ליישם את הלקחים של יציאת מצרים ביום-יום, במתן הזדמנויות להשמיע קולות מושתקים להישמע וסיפורים שלא סופרו, ליצור מכנה-משותף, לשתף בחוויות ותובנות, ולהקטין את זכרות בין א/נשים.
מי יתן ונחווה את חג הפסח הזה כחג חירות אמיתי, בהשראת הענווה, התקווה והרגישות שחג זה עשוי לעורר בנו, ועם מחויבות מחודשת לשמור על ולשפר את מצבם של ה"גרים" בינינו!
חג שמח!
דבי


 

 


 

 

לגלות שאנו "סטרט-אפ חברתי"
– יואב שמוחי, מנכ"ל
Yoav

בדיוק לפני שנה, באפריל 2016, התחלתי לעבוד בעתיד במידבר, כמחליפה של המנכ"ל היוצאת הדס רייס.
לאט אבל בטוח, התחלתי להבין שיש לנו בעמותה "סטרט-אפ חבר
תי" אמיתי, ואחד המצליחים מסוגם בישראל! אנו בעתיד במידבר לא רק מספקים שירותי
תיירות, אנו עושים מה שנקראה "תיירות קהילתית" או "תיירות מבוססת קהילה". זוהי תיירות שמטיבה עם ומעצימה את הקהילה המקומית, חברתית, תרבותית וכלכלית, ומשתלבת בפיתוח כלכלה מקומית מקיימת – יחד עם מתן חוויה מהנה ומעשירה לתיירים מהארץ ומחו"ל.
הסטטיסטיקה לשנת 2016 מרשימה: מעל 16,000 תיירים הגיעו לתכניותינו (כמעט בלי שיווק), תרומה של מעל מיליון ₪ לכלכלת ירוחם, הכנסה מוגדלת משמעותית ל-18 תושבים שמועסקים דרך העמותה, והשפעה רחבה על 20 עסקים מקומיים. אולם התיירות מבוססת הקהילה של עתיד במידבר עושה הרבה יותר מיצירת הכנסות; היא משפיעה באופן חיובי על התדמית של היישוב עיני תושבים ומבקרים כאחד, מחזקת גאווה מקומית, ומעודדת שימורם והפצתם של מנהגים וסיפורים מיוחדים. בתכניותינו, תושבים ותיקים ויזמים מקומיים מקבלים את קדמת הבמה, והיות והם מעורבים בשיחה ובאירוח המבקרים, הם אינם מרגישים מנוכרים לפעילות התיירותית, אלא הם המוטבים לא פחות ואולי יותר מהמבקרים שבאים והולכים.
כמנכ"ל, אנו רואה את עתיד במידבר הופכת למודל ארצי לתיירות קהילתית, ועוזרת לקהילות פריפריאליות אחרות לפתח תכניות דומות ולקדם את האוצורת התרבותיים והחברתיים שלהם. כבר התחלנו לשתף את המודל והניסיון שלנו עם רשויות אחרות בנגב, ואנו מבודקים שיתופי פעולה נוספים ברמה הארצית, לא רק האזורית.

חג שמח! ובואו לבקר!
יואב

 


 

עדכונים על תכניות:
 

 


 

תכניות עם דוברי רוסית
תכניותינו הייחודיים עם דוברי רוסית ברחבי הנגב ממשיכות. להלן חלק מהשיאים של החודשים האחרונים – קבלת פרס ארצי,  מגן שרת הקליטה להתנדבות; הצגת פרויקט "ילדי המלחמה" לראש העיר קרית גת ובכירים נוספים; סמינר על גלגלים מוצלח להורים וילדים.
עתיד במידבר וקבוצת המנהיגות הצעירה 'ז"ה לעתיד' (זוכרי העבר לעתיד) מבאר שבע קיבלו את מגן שרת העליה והקליטה לארגונים מתנדבים מצוינים ביום 11 לינואר 2017, כאות הוקרה על פועלם של הצעירים בתיעוד והפצה של סיפורי ווטראנים וניצולי שואה דוברי רוסית בבאר שבע.


 
ילדי המלחמה
WhatsApp Image 2017-02-01 at 15.19.40
ב-2 לפברואר 2017, צוות עתיד במידבר הציג את הפרויקט, הסרטון, הספר והפלקטים עם הסיפורים לראש העיר קרית גת דר' אבירם דהרי ופקידים בכירים אחרים בעיריה. גם הווטראנים שראויינו נכחו בטקס המרגש עם בני משפחותיהם. השותפים של עתיד במידבר בפרויקט חשוב זה הם עיריית קרית גת, עמותת כוכב דוד ובית וקס.

 


 

סמינר על גלגלים
WhatsApp Image 2017-04-05 at 15.38.06ביום 24.2.17 קיימנו סמינר על גלגלים" עם משפחות מבאר שבע, רובם משתתפים חדשים, לנאות קדומים, לכבוד ט"ו בשבט. שם המשתתפים בחנו את הקשר בין המורשת היהודית לבין הטבע של ארץ ישראל. כל שנה כ-500 הורים וילדים מערי הנגב משתתפים בסמינרים מיוחדים וחווייתיים אלו.

 


 

תומכים ומשתתפים חדשים בתכניותינו עם דוברי רוסית
אנו גאים ושמחים להודיע שהפדרציה היהודית של סינסינטי תסייע לתקצב את פרויקט "בית הספר להורים" עם הורים צעירים דוברי רוסית. התכנית כוללת סדנאות להורים, סמינרים על גלגלי ם לקידום חיבור בין-דורי סביב אתרים ונושאים הקשורים לזהות יהודית וישראלית, וחגיגת חגי ישראל.
אנו גם שמחים להודיע שכולננא תתקצב את תכנית הפיילוט החלוצית שלנו – מפג"ש בקרית גת – שמחברת בין פעילים קהילתיים יוצאי אתיופיה וברה"מ לשעבר, תושבי העיר.

 


 

 
cinn bedouinnew
פרויקט של קבוצת הנשים ירוחם-רכמה:
קורס "תופרות עצמאות"
קבוצת הנשים ממשיכה להיפגש כל חודש וחצי-חודשיים, לסירוגין בירוחם וברכמה. הרעיון לפתוח קורס הכשרה בתפירה לנשות רכמה נוצר בקבוצת הנשים והתממש עם תקצוב ממשרד הכלכלה; מכונות התפירה נקנו הודות למענק מ"עמותות הנשים" של הפדרציה היהודית של מיאמי רבתי, באמצעות הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, ועמותת "צעירים בירוחם".  אנו מאושרים לציין שעמותות הנשים החליטו להקצות מענק נוסף להמשך הקורס וההכשרה!
היות ורוב הנשים הבדואיות בקורס לא סיימו בי"ס תיכון ואחדות גם לא סיימו בי"ס יסודי, יש להן מעט מיומנויות. הגבלות תרבותיות מונעות מהן לעבוד מחוץ לבית. לכן תפירה היא פתרון נפלא; כל הנשים החלו לתפור לעצמן ולבני משפחותיהן בגדים וכמה מהן החלו למכור בגדים לאחרים ולהרוויח כסף. ב-20 למרץ משלחת מעמותות הנשים של פדרציית מיאמי הגיעה לירוחם להיפגש עם כמה מהנשים המשתתפות בקורס ולדבר על העתיד. אנו מודים מאוד לעמותות הנשים ולפדרציה על חידוש התמיכה בפרויקט חשוב זה!

 


 

עדכונים על אירועים:
בחודשים האחרונים ארגנו כמה אירועים משמעותיים המשקפים את הגישה שלנו – גיוון תרבותי והעצמה קהילתית: סדר ט"ו בשבט המסורתי, שירת הבקשות, אירוע מיוחד ליום האשה הבינלאומי וקריאת מגילת אסתר "משפחתית". ראו להלן!

 


 

 
16602620_10154340580560886_7485990650816474658_n
סדר ט"ו בשבט תשע"ז
ב-9 לפברואר, מעל 200 תושבי ירוחם ותיקים וחדשים ואורחים מבאר שבע, בגילאי 18-80, הצטרפו לראש המועצה מיכאל ביטון באולם מתנ"ס ירוחם לסדר ט"ו בשבט ישובי בארגון עתיד במידבר, לכבוד ראש השנה לאילנות ויום העליה לקרקע ה-66 של ירוחם. הסדר השנה התמקד בדמיון בין ירוחם וירושלים דרך שירה וקטעי מקורות והגות. אורלי רייכר ודיני דויטש הכינו את ההגדה המיוחדת והנחו את הסדר, עם ליווי מוזיקלי של עציון מקק"ל-ישראל. היתה גם תערוכה מיוחדת של צילומים – פורטרט ירוחמי – מאת האוורד שניידר ממיאמי. צעירים ומבוגרים שרו, למדו ורקדו ביחד, בחגיגת הקשר שלנו לירוחם, לטבע, לארץ ואחד לשני. אכן היתה חגיגה אמיתית!
 

 

 
bakashot
שירת הבקשות ב"שבת שירה"
במשך 7 השנים האחרונות, עתיד במידבר מובילה את השימור והחידוש של
מנהג "שירת הבקשות" של יהודי מרוקו בירוחם, הנהוג בלילות שבתות החורף בין שבת פרשת "בראשית" לבין שבת זכור שלפני פורים. לכל שבת פיוטים וסולם מוזיקלי משלה. לאחר סעודת ליל שבת של ט"ו בשבט, למרות הקור החורפי, התכנסו 60 גברים ונשים, מבוגרים וצעירים, בבית כנסת "רבי דוד ומשה" לשיר יחד את הבקשות המסורתיות של שבת שירה. סביב שולחנות ערוכים עם פירות הארץ, הפייטן המומחה יוסי אלמקייס הוביל עם פייטנים מקומיים את השירה של פיוטים יפים למנגינות המרגשות ומרוממות המיוחדים לשבת זו. הפרשה מספרת על קריעת ים סוף לפני בני ישראל היוצאים ממצריים, והפיוטים משקפים את ההודיה ואת הגעגוע והבקשה לגאולה עכשיו, כמו בעבר.  

 

 
women1
יום האשה הבינלאומית בירוח:
סיפורים מעוררי השראה והעצמה
ב-8 למרץ, 150 נשים מירוחם התכנסו בבית עתיד במידבר כדי לחגוג את יום האשה הבינלאומי. שלוש נשים ירוחמיות – שולה כנפו, לאה פרג'ון גרינברג (שתיהן חלק מפרויקט "המבשלות של ירוחם" של עתיד במידבר) וחני בריגע זרזינסקי – סיפרו את סיפור התמודדותן עם אתגרים עצומים וכיצד התגברו על הקשיים הגדולים. תהילה סממה, צעירה מוכשרת ועיוורת מירוחם, שרה משיריה המרגשים, כולל השיר "עניין של בחירה" עם המסר שמה שחשוב אינו מה שקורה לנו אלא כיצד אנו בוחרים להתייחס למה שקורה. הכיבוד הוכן על ידי "המבשלות של ירוחם"

 

 
קריאת מגילת אסתר "משפחתית"
השנה בליל פורים, 11 למרץ, עתיד במידבר ארגן קריאה "משפחתית" – נשים וגברים, ביניהם אב ובתו, קראו את המגילה. בשנים עברו קיימנו קריאה משתפת של מגילת איכה בליל ט' באב וכן פעילויות מגוונות לפורים במקומות שונים, אולי זו היתה פעם ראשונה שקיימנו קריאה משפחתית משמחת! 50 הורים וילדים ויחידים מירוחם ומרמת נגב התאספו בבית עתיד במידבר, רבים מהם אינם מגיעים לבתי כנסת, וההיענות היפה מלמדת שיש צורך ורצון לפעילויות
Kriyat megila 3
כאלה.   

 


 

הכירו את חברות הצוות החדשות:
 
pp 2
הודיה כלפון, שנולדה וגדלה בירוחם, היא הרכזת החדשה של קהילת עתיד במידבר המתפתחת ועוסקת בתמיכה משרדית לתיירות הקהילתית שלנו. נשואה לאליאב ואמא לשני ילדים, להודיה יש תואר ראשון בכלכלה ומינהל עסקים מאוניברסיטת בן-גוריון. היא עבדה בעמותת צעירים בירוחם, בפיתוח יוזמות כלכליות שונות ובמפעל אמיליה בבקרת איכות.  

 


 

 
"ניבה בן שבת, הצטרפה ל"מבשלות של ירוחם
IMG_20170406_114359 2ילידת ארה"ב, ניבה גדלה בקנזאס וטקסאס לפני שעלתה לארץ בגיל 18.
מאז, ניבה גרה בכמה ערים בנגב כולל אשקלון ובאר שבע ששם גם פתחה קייטרינג קטן ומוצלח! השנה, ניבה,בעלה הבת הקטנה שלהם עברו לגור בירוחם. מארחת נדיבה ובשלנית מאולה, ניבה הצטרפה למבשלות של ירוחם ומביאה איתה טעמים מתימן,צפון אפריקה, ארה"ב וישראל.
בהצלחה לניבה ולהודיה!
 

 


 

שותפינו ותומכינו:
אנו מודים לתומכינו היקרים: קרן אבי חי, הלפ ג'וז הום, קרן סובל, קרן עדן, הפדרציות היהודיות של פילדלפיה, מיאמי רבתי, מטרו-וסט רבתי וסינסינטי, הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה, המגבית המאוחדת, משרד החינוך, האגף לתרבות יהודית, המשרד לקליטת העליה, הסוכנות היהודית, שותפות ביחד פילדלפיה-נתיבות, מיאמי-ירוחם, קרית גת-שיקגו, קרן ג'ון באומגרדנר-גלברט, קרן ג'ק צסטר, קרן רוברט ראסל,כולננא,הקרן החדשה לישראל, יד בן-צבי, משרד ראש הממשלה/אגף מורשת, ותורמים פרטיים; ולשותפינו: בי"ס אימפולס, הנוער העובד והלומד, מתנ"ס ירוחם, מ.מ. ירוחם, עיריית קרית גת, שער הדרום/כוכב דוד, עיריית נתיבות, מרכז צעירים נתיבות, מרכז צעירים אופקים, האגודה למפגש בין-דתי בישראל, פנים – הפדרציה של ארגוני יהדות ישראלית, חברי הפורום הארצי לזהות יהודית-ישראלית ודיאלוג בין-תרבותי, ושתיל.  
 

 

ניתן לתרום און-ליין בש״ח 
או
 דולר אמריקאי בקישור זה. 
 
buttonbig4
 
היו שותפים לעשיה של עתיד במידבר.
תרומות תומכות בפעילותנו 
למען תושבי הנגב
והחוסן החברתי של ישראל!
 
כתובת: נחל צין 41, ת.ד. 220, ירוחם 8055102
טלפון: 08-6585484
אימייל:  office@bamidbar.org