פרויקט "ילדי מלחמה" מבית עמותת עתיד במדבר, הוא פרויקט תיעוד ייחודי שבמהלכו בני ובנות הנוער מתעדים בכתב ובצילום, בשתי שפות (עברית ורוסית) את סיפור חייהם של ניצולים, ילדי מלחמה ווטרנים שלחמו במלחמת העולם השנייה. הפרויקט שם לו למטרה לחשוף את סיפורי הגבורה היהודית לציבור כולו ולכן כל החומר שנאסף מעובד לשתי שפות - רוסית ועברית. פרויקט "ילדי מלחמה" מתנהל בישובים רבים באזור הדרום והשנה בצעד אמיץ ומשמעותי נפתחה קבוצת נוער בעיר באר שבע, קבוצה זו נשאה את השם "ז"ה לעתיד" - זוכרים העבר לעתיד.
ביום חמישי, 19/05/2016, התכנסנו כולנו, משתתפי הפרויקט, ווטרנים, ילדי מלחמה, ניצולי שואה ואורחים נוספים למעמד מאוד מרגש עבור כולנו, במהלך שנה שלמה עמלנו קשה על שימור הזיכרון, ובערב זה התוצרים היו לפנינו. במהלך הערב סיכמו את העבודה, שיתפנו חוויות וחלקנו רשמים.
שיא הערב היה החלק שבו כל צוות העניק לגיבור אותו ליווה לאורך הפרויקט את הפלקט שעליו נפרש הסיפור של הגיבור וספר שריכז סיפורי חיים של גיבורים נוספים. הרגע המרגש ביותר היה לשמוע את הדור הצעיר מודה לבני הדור המבוגר על הזכות ועל ההזדמנות לשמוע את הסיפור ועל הזכות להיכנס לעולמנו של אותו גיבור. בתורם, בני הדור המבוגר ביקשו להודות לצעירים על תשומת הלב והאכפתיות ועל עצם ההתעניינות בעברם.
המעמד כולו היה מרגש, מעט מאוד עיניים נשארו יבשות. לקראת הסוף אחד המשתתפים בחר לשתף שהוא בתורו לא האמין בהצלחת הפרויקט, והתוצאות שראה לנגד עיניו, הדהימו אותו, ריגשו אותו ויותר מכל - החזירו לו את האמונה "בנוער של היום".
אריק פלדמן
רכז קבוצת ז"ה לעתיד