ארכיון ותיעוד קהילתי

ישראל נגלית לעין

המיזם בירוחם מתעד את תולדות היישוב ותושביו, כפי שאלו משתקפים באלבומי משפחה. זהו נדבך נוסף בפעילות הארכיון הקהילתי 'תעודת זהות ירוחם'. הארכיון, שהוקם בשנת 1988 ביוזמת עמותת 'עתיד במדבר' מכיל אוספים של מסמכים, צילומים, תעודות, פרסומים ועוד, המתעדים את תולדות ירוחם ותושביה, ערי הפיתוח וההתיישבות בנגב. עד כה תועדו עשרות אלבומי משפחה ובהם מאות צילומים המייצגים את האוכלוסיה המגוונת של תושבי ירוחם: ממרוקו, מתוניסיה, מהודו, מפרס, מאוקראינה, מישראל ובני ירוחם.
הארכיון, שהוקם בשנת 1988 ביוזמת תושבי ירוחם שהתאגדו בעמותת 'עתיד במדבר' (1990) ממוקם בספריה העירונית ומכיל מסמכים, צילומים, ראיונות, תעודות, פרסומים ועוד, המתעדים את תולדות ירוחם ותושביה, ערי הפיתוח וההתיישבות בנגב וכן תכניות חינוכיות בתיעוד קהילתי.
לאחרונה עובר הארכיון תהליך דיגיטציה וקטלוג אקדמי על מנת שהחומרים הרבים שבו יהיו זמינים ונגישים לקהל הרחב על גבי האינטרנט. תהליך זה נעשה יחד עם ארכיון בן-גוריון ומכון בן-גוריון לחקר ישראל והציונות. 

 

תיעוד ותיקי ירוחם

מתחילת דרכה, עמותת עתיד במידבר עסקה בתיעוד סיפוריהם של ותיקי ירוחם הנקלטים מקהילות ועליות שונות. לאורך השנים העמותה הכשירה צעירים ומבוגרים לתעד את הסיפורים. הראיונות בוצעו בתחילה בקלטות שמע ובהמשך גם בסרטי וידיאו, שגם עברו דיגיטציה, כמו המסמכים הכתובים. חלק מהסיפורים בליווי תמונות מהאלבומים המשפחתיים תועדו במסגרת פרויקט "ישראל נגלית לעין" והועלו לאתר הפרויקט.